pielęgnacja · StoryTelling

Pielęgnacja bardzo specjalna

SkinCare (1)

Jak wiesz, jestem w temacie chorób nowotworowych, gdyż podjęłam współpracę z dziewczynami i fundacją od bardzo szczególnego projektu.

Jak wiesz, zajmuję się wizażem i doradztwem kosmetycznym i nie jestem w stanie uniknąć tematu pielęgnacji skóry podczas i po leczeniu onkologicznym. W swojej pracy spotkałam się z tym pytaniem raptem kilkanaście razy, ale dopiero po 3 zapytaniu byłam w stanie mądrze i w miarę wyczerpująco odpowiedzieć na pojawiające się wtedy pytania.

To co wewnątrz to i na zewnątrz.
Mówi się, że stan naszej skóry jest odzwierciedleniem tego co dzieje się w naszym organizmie. Skóra ziemista, szara, zmęczona bardzo często poprzedza nasze stany chorobowe. Skóra promienna, jasna i gładka pokazuje, że jesteśmy zdrowi. Warto jest więc siebie obserwować.

Jak to jest jednak z jej pielęgnacją podczas tak wyczerpującego nasz organizm leczenia onkologicznego? Czy wolno jest stosować wszystkie kosmetyki, czy trzeba na coś uważać?

Do najczęstszych zmian skórnych związanych z przyjmowaniem chemioterapii zaliczamy:

  • zaczerwienienie,
  • świąd,
  • nadmierne łuszczenie się,
  • wysychanie
  • trądzik

Zmiany skórne dotyczą z reguły twarzy, szyi, ramion, tułowia, rzadziej kończyn.
Z większością problemów można uporać się samemu, stosując odpowiednią higienę i pielęgnację i dietę.

Słońce wróg numer jeden?

Właściwie to tak.Skórę przede wszystkim należy chronić przed nasłonecznieniem i wszelkiego rodzaju urazami. Musimy więc, zaprzyjaźnić się z filtrami przeciwsłonecznymi najlepiej tymi naturalnymi (jednym z nich jest olej z pestek malin), które zabezpieczą ją również przed wystąpieniem ewentualnych przebarwień i przed fotostarzeniem, oraz z długimi rękawami i kapeluszami, wszystko to oczywiście z naturalnych materiałów, lekkie i przewiewne. Należy pamiętać o tym, że skóra musi oddychać.
Kremy i maści natłuszczające też pomogą ochronić skórę. Na rynku obecnie jest kilka serii kosmetyków dla osób podczas chemioterapii, jedną z nich spotkałam się poszukując materiałów na ten post, jest to seria Oncoderma jednak po analizie jej składów, nie mogłabym jej Wam polecić.
Mogę polecić produkt, który znam bardzo dobrze i wiem od kobiet po walce z rakiem, że daje radę z wieloma problemami. Piszę teraz o polskim Kolagenie Naturalnym wiem, że działa ze skórą „cuda” i przepięknie ją pielęgnuje, regeneruje i przede wszystkim jest bezpieczny i naturalny.
Polecę Wam także składniki, które osobno bądź w kosmetykach bardzo dobrze sprawdzą się w trakcie pielęgnacji tak wrażliwej skóry, a są to między innymi: masło shea, olej kokosowy, aloes, olej z awokado, witamina E, hydromanil, colostrum, olejek jojoba, masło Moringa, ksylitol, lactitol, kwas foliowy (witaminę B9),  mocznik, d~panthen.

W przypadku gdy skóra jest przesuszona należy unikać długich i ciepłych kąpieli, żele, mydła i szampony muszą być bardzo delikatne i muszą być jak najbardziej zbliżone do kosmetyków naturalnych. W ich składzie nie mogą znajdować się takie związki detergentów jak SLS i SLES.  Po kąpieli zaś należy używać balsamów lub olejków nawilżających.

Nie wolno używać dezodorantów zawierających alkohol i związki aluminium, perfum na bazie alkoholu, maści ze składnikami zapychającymi pory, żeli z silnymi środkami spieniającymi.

Warto zadbać także o paznokcie, tak by nie uszkodzić słabej już macierzy i stosować preparaty wzmacniające. Należy jednak pamiętać aby nie zawierały formaldehydów, które mogą jeszcze bardziej je osłabić. Warto ochraniać dłonie i paznokcie przez nakładanie kremów ochronnych i gumowych rękawiczek podczas mycia naczyń i prac porządkowych.

Jeżeli tego zabraknie może być gorzej?

Brak pielęgnacji skóry prowadzi do nasilenia zmian oraz przedłużenia okresu ich gojenia, może doprowadzić do powstania trwałych uszkodzeń bliznowatych i owrzodzeń skóry. Skóra poddawana leczeniu onkologicznemu łatwo ulega podrażnieniu i nie powinno się jej narażać na bodźce mechaniczne przez cały okres napromieniania, począwszy od pierwszego zabiegu aż do trzech tygodni po zakończeniu leczenia. Jednak jej specjalną pielęgnację należy kontynuować przez okres minimum pół roku.
Dziewczyny, które poznałam i które pokonały swojego raka, dbają o siebie w sposób bardzo naturalny, mam wrażenie, że weszło im to w krew, przyznają się, że na początku wszystko było trudne łącznie ze znalezieniem zwykłego żelu do mycia. Jednak powtarzają, że skóra musi być regenerowana, leczona, pielęgnowana, bo im lepiej ona wyglądała, tym lepiej one się czuły.

Zachęcam Was do wzięcia udziału w wydarzeniach odbywających się w Waszych miastach. Jeśli możecie oddajcie krew, zetnijcie włosy, zgłoście się do bazy dawcy szpiku, bo jedna kropa, jeden włos, jedno ukłucie może czasami komuś uratować życie.

Podzielcie się ze mną swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami na temat pielęgnacji specjalnej, podzielcie się ze mną swoją wiedzą, jestem pewna, że wiecie coś czego nie wiem ja.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s